آخرین اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی بهره ­برداری از سیستم­های توزیع مدرن برق با حضور پروفسور محمد شاهیده­پور توسط دانشگاه ارومیه 

گروه برق دانشگاه ارومیه با مشارکت شرکت توزیع نیروی برق استان آذربایجان غربی اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی مشترک تحت عنوان "بهره­ برداری از سیستم­های توزیع مدرن برق با حضور منابع انرژی تجدیدپذیر و مدیریت سمت مصرف" با حضور استاد برجسته جناب آقای دکتر محمد شاهیده­پور می­ نماید.

این سمینار به بررسی نقش شبکه ­های هوشمند در توسعه بهره ­برداری سیستم­های توزیع انرژی الکتریکی، معاملات انرژی و توسعه تبادل پاسخگویی بار مبتنی بر مدل حوضچه­ به منظور مدیریت موثر عدم قطعیت­ های ناشی از منابع انرژی تجدیدپذیر می­ پردازد. بهره­ برداری از سیستم­های توزیع آینده نیاز به در نظر گرفتن مدلی مناسب برای برنامه­ ریزی بهینه پاسخگویی بار در میان فراهم­ کنندگان این محصول به عنوان روشی مناسب در مدیریت عدم قطعیت­ های منابع انرژی تجدیدپذیر و حتی شرایط پرباری شبکه می­ باشد. بسته­ های پیشنهادی کاهش بار که عمدتا توسط صنایع بزرگ و متوسط فراهم می­آید، با حداکثر نمودن سطوح رفاه عمومی و با برآورده نمودن قید تعادل تولید و تقاضا و نیز قیود داخلی بهره ­برداری از این صنایع مورد تسویه واقع شده و مشارکت هر کدام از صنایع در کاهش مصرف تعیین می­ گردد. اینچنین مکانیزمی می­تواند در بستر برنامه­ ریزی بازار روز پیش­رو تلفیق گردد. در این بستر، یک چارچوب ترتیبی دو مرحله­ ای در نظر گرفته می­شود که در مرحله اول برنامه­ ریزی تصادفی روز پیش­رو به منظور محاسبه قیمت­های حاشیه­ ای محلی انتظاری انجام می­ پذیرد. در مرحله دوم براساس مقادیر انتظاری محاسبه شده، مدل پیشنهادی تبادل بار پاسخگو تسویه می­گردد. در این مدل، برنامه­ ریزی تصادفی بهره­ برداری از شبکه توزیع برون­ رفت­ های احتمالی تجهیزات همچون فیدرهای توزیع و خطاهای پیش­ بینی تولیدات تجدیدپذیر و بار شبکه را در نظر می­گیرد. مطالعات عددی به عمل آمده قابلیت­های مدل پاسخگویی بار در برنامه ­ریزی بهره­ برداری از شبکه­ های توزیع مدرن را با لحاظ نمودن عدم قطعیت­ های مختلف تایید می­ نماید. 

سوابق علمی و پژوهشی پروفسور محمد شاهیده­پور

ایشان استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و مدیر مرکز نوآوری مهندسی برق Galvin Centerدر انستیتو تکنولوژی ایلینویز آمریکا می­ باشند که به مدت بیش از 30 سال استاد دانشگاه ایلینویز بوده و در سال­های 2005-2010 بعنوان رییس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر این دانشکده فعالیت داشته­ اند. همچنین ایشان مدیر و پایه گذار مرکز تحقیقات، تکنولوژی و کاربرد شبکه ­های هوشمند انرژی بخصوص در سطح شبکه­ های توزیع و ریزشبکه­ های انرژی بوده­اند.

پروفسور شاهیده­پور بعنوان متخصصی برجسته در زمینه طراحی و بهره ­برداری بهینه سیستم­های تولید و توزیع مدرن انرژی برق در سطح بین­ المللی شناخته شده ­اند و نیز عضو کمیته مطالعات ریزشبکه‌های سازمان ملل می­ باشند. در این راستا، ایشان پروژه‌های عملی متعددی را در زمینه طراحی ریزشبکه­ های انرژی در بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته جهان پیاده­ سازی نموده ­اند. پروفسور شاهیده­پور به عنوان عضو هیات مدیره انجمن مهندسی برق و انرژی موسسه IEEEبوده و بعنوان معاون انتشارات این انجمن و سردبیر مجله IEEE Transactions on Smart Grid فعالیت داشته­ اند. علاوه بر این، ایشان مدرس برجسته و عضو مرتبه Fellowاین موسسهشناخته شده ­اند. ایشان مولف 6 کتاب در معتبرترین موسسات علمی بین المللی و بیش از 400 مقاله در معتبرترین مجلات مهندسی برق در زمینه برنامه­ ریزی بهینه سیستم­های تولید و توزیع برق می­ باشند و موفق به دریافت بسیاری از جوایز مربوط به طرح­های برتر و بهترین مقالات در سطح بین المللی گشته­ اند.

 

زمان: 23/09/1394  ساعت 10 صبح

مکان: کیلومتر 11 جاده سرو، پردیس نازلو،سالن اجتماعات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه ارومیه

شرکت برای عموم آزاد و رایگان است.

لازم به ذکر است در صورت تمایل به دریافت گواهی شرکت در کارگاه آموزشی مبلغ 200000 ریال اخذ می گردد.