آخرین اخبار

پنجمین کنفرانس ملی پیشرفت های ابر رسانایی در دانشگاه ارومیه آغاز بکار کرد

دکتر محمد اخوان عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف و از اعضای کمیته علمی در مراسم افتتاحیه این کنگره که با حضور اساتید، دانشجویان رشته فیزیک، معاونین و روسای دانشکده ها برگزار گردید از برگزاری دهمین کنفرانس بین المللی فیزیک در شهریور 96 خبر داد و گفت: این کنگره بین المللی نیز به صورت دو سالانه برگزار می شود و و وظیفه برگزاری با شکوه و پر بار علمی آن بر عهده دانشجویان و محققین است.

دکتر حسن صدقی دبیر اجرایی و عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه نیز ضمن خوشامدگویی به میهمانان و پیشتازان عرصه علم ابررسانایی گفت: مواد ابررسانا جایگاه ویژه ای در تحول شگرف ابزار پزشکی و صنعتی ایفاء می کند این مواد به صورت گسترده مورد مطالعه و تحقیق دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی جهان قرار می گیرد و هر روز دستاوردهای تازه ای از خواص علمی و کاربرد صنعتی این مواد بدست می آید.

دکتر صدقی در ادامه از همکاری انجمن ملی فیزیک ایران قدردانی نمود و افزود: از تمام کسانی که در راستای توانمندی علمی کشور بخصوص در شاخه ابررسانایی تلاش می کنند ممنونم و معتقدم این دانش می تواند تحولی عظیم در جهان ایجاد کند.

وی تصریح نمود: ساخت دستگاه های فوق دقیق و یا قطارهای با سرعت بالای 500 کیلومتر در ساعت، تحولی است که در نتیجه بکارگیری موارد ابررسانا بوده است وتحقیق در خصوص کاربردها و خواص ذاتی این مواد امروزه مورد توجه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنیا است و کشور ما هم در چندین دانشگاه بزرگ از جمله دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه تهران و دانشگاه شهید چمران و الزهرا در خصوص این مواد تحقیقات گسترده ای را انجام می دهد و تعداد قابل توجهی دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری در این زمینه فعالیت می کنند.

دکتر مقصود سلیمان پور معاون پژوهشی دانشگاه ارومیه دیگر سخنران نشست بود.

وی گفت: کنفرانس ها و نشریات علمی پژوهشی بهترین مکان هایی هستند که اساتید و پژوهشگران می توانند تولیدات فکری و آخرین یافته های علمی شان را با سایر محققین به اشتراک بگذارند.

معاون پژوهشی دانشگاه ارومیه تصریح نمود: یکی از اهداف استراتژیک  دانشگاه ارومیه،  حمایت از تشکیل شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی ایده های علمی است و ما از تمام محققین سراسر کشور دعوت می کنیم در به ثمر رسیدن این هدف یاریگر ما و اقتصاد و دانش کشور باشند.

گفتنی است این کنفرانس به مدت دو روز از چهاردهم اردیبهشت در دانشگاه ارومیه برگزار می گردد و حدود 41 مقاله از محققان در خصوص ابررسانایی در آن ارائه خواهد شد.