آخرین اخبار

کارگاه ماشین ابزار مکانیک بیوسیستم دانشگاه ارومیه موفق به ساخت ماشین فرز (CNC) چهار محوره چوب گردید

با پایان یافتن مراحل طراحی و ساخت ماشین فرز CNC چهار محوره چوب، دانشگاه ارومیه بعنوان اولین مجری موفق طرح برون سپاری کارگاه ها و آزمایشگاه های مراکز علمی (راهبرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) در سطح کشور شناخته شد.

طرح تولید این محصول دانش بنیان همزمان با واگذاری مدیریت کارگاه ماشین ابزار مکانیک بیوسیستم دانشکده کشاورزی به مرکز رشد دانشگاه ارومیه آغاز و پس از 4 ماه تلاش مجدانه دانشجویان پژوهشگر دانشگاه ارومیه توحید محمدپور و یاسین محمدپور به ثمر نشست.

از موارد اصلی کاربرد دستگاه ماشین فرز چهار محوره چوب می توان به منبت کاری اشاره کرد. این دستگاه با بکارگیری همزمان 4 محور در مقایسه با کار دستی، سرعت بسیار بالاتری به منبت کاری بخشیده است. همچنین با توجه به دقت حرکت و سرعت عمل بالای این دستگاه می توان محصولات همسان و بسیار ظریف منبت کاری را بطور انبوه به بازار ارائه کرد.

دکتر حب نقی رئیس دانشگاه ارومیه با همراهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و هیات همراه ضمن بازدید از این طرح گفت: با اجرای طرح های مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان علاوه بر گسترش پویایی و نشاط صنعتی در محیط علمی زمینه های آموزش به روز دانشجویان فراهم می شود و دانشجویان می توانند با شناسایی توانایی های بالقوه خود و تقویت روحیه خودباوری از مسیر هموارتری وارد بازار کار گردند.