آخرین اخبار

نوشداروی برق خوزستان به توليد انبوه نرسيد

دکتر علی حسن زاده از اساتید گروه شیمی دانشکده علوم دانشگاه ارومیه پوشش های عایق مقره سوزنی برق فشار قوی ساخته است که می تواند مشکل قطعی برق خوزستان را که ناشی از ریزگردها و رطوبت شرجی است حل کند.

ساخت پوشش های پلیمری برق فشار قوي صنعتي از كارهاي مهم فناورانه و اقتصادي مي باشد و در دوران اوج تحريم ها مواد اوليه اين پوششها كه غالبا از آلمان و كره جنوبي وارد مي شد قطع گرديد. در سال ٩٠  شركت توزيع برق آذربايجان پروژه ساخت اين پوششها را به دانشگاه اروميه محول نمود. نمونه اوليه اين پوشش عايق توسط دكتر علي حسن زاده با بهترين فرمولاسيون و به روش قالب گيري صنعتي به تعداد ٥٠ عدد پس از چهار سال توليد شد كه بسيار بهتر از نمونه هاي خارجي بود.

داشتن ولتاژ شکست 39 کیلو ولت برای 5/2 میلیمتر ضخامت عایق، تجدید پذیر بودن و داشتن قابلیت پخت دوباره، تولید مواد اولیه آن در داخل، داشتن مقاومت بالا در برابر نور خورشید و داشتن طول عمر بالا و ... از مزایایی است که این پوشش عایق در مقایسه با نمونه آلمانی دارد.

دکتر حسن زاده در خصوص تولید انبوه این محصول گفت: در نیمه اول سال 95 شرکت توزیع نیروی برق استان تصمیم گرفت در مقیاس نیمه انبوه از این پوشش ها تولید کرده و در یک خط انتقال برق به طور واقعی مورد آزمایش قرار دهد و در صورت مثبت بودن نتایج، مجوزتولید انبوه مشترک این پوشش ها از توانیر گرفته شود ولی متاسفانه این امر تاکنون اتفاق نیافتاده است. امید است با جدی گرفتن بیشتر این نوع اختراعات توسط مسولین امر و همکاری بیشتر دانشگاه ارومیه این طرح به تجاری سازی و تولید ثروت از دانش بیانجامد.

 

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:801  این هفته:25999  این ماه:85350  امسال:1051553