آخرین اخبار

پرورش گل زینتی سیکلامن توسط دانشجویان گروه باغبانی دانشگاه ارومیه


دانشجویان کارشناسی ارشد گروه باغبانی گرایش زینتی دانشگاه ارومیه با کمک دکتر نوروزی استاد راهنمایشان موفق به کشت 1200 گلدان گل سیکلامن از مرحله بذر تا گل دهی شدند که این امر دانشجویان این گروه را به سمت ایجاد کار افرینی و کسب درآمد سوق داده است.

سیکلامن گیاه گلدانی گلدار که نیاز به دمای کم حدوداً ۱۶ درجه و نور متوسط غیر مستقیم دارد.این گل از آذر ماه تا اواخر اسفند ماه شروع به گل دهی می کند.

سیکلامن یک گیاه زمستان گل است و با توجه به ارزش و اهمیت گیاهان زمستان گل یا پات پلنت های زمستانه این گیاه جایگاه خوبی در ایران برای تولید، پرورش و صادرات به کشور های متقاضی دارد. سیکلامن گیاه وسیع‌الرشد اما کندرشد بوده و نیاز به یک دوره نسبتاً طولانی برای گل دهی و ورود به فاز زایشی دارد. هم‌چنین این گیاه در تمام مراحل رشد تا زمان گل‌دهی احتیاج به مراقبت ویژه دارد.

تعداد بسیار زیاد شاخه های گل دهنده‌ی این گیاه از ویژگی‌های انحصاری آن می‌باشد. سیکلامن جزء معدود گیاهانی است که بیش از 80 شاخه گل در هر بوته تولید می کند، که این شاخه های گل یکی از پتانسیل های قابل توسعه و قوی در راه بهبود کیفیت و توسعه کشت و کار این گیاه محسوب می شود.

این دانشجویان موفق شدند حدود 1200 گلدان از این گل را با سود خوب به فروش برسانند.

 

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:1258  این هفته:21804  این ماه:84134  امسال:1072431