آخرین اخبار

دکتر ضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مشترک با روسای دانشگاههای استان و مدیران و مسئولین دانشگاه ارومیه که هیجدهم مهرماه برگزار شد با بیان مطلب فوق گفت: در حال حاضر کشور ما نیازها و مشکلات جدی دارد و دانشگاه ها باید به دور از هر گونه فرعی گرایی و درگیرشدن در امور جزئی، بر روی این نیازها متمرکز شده و برای رفع آنها راهکار دقیق، علمی و عملیاتی ارائه کنند و بر این اساس اساتید ما باید موقعیت شناس بوده و بدانند که نیرویی را که تربیت می کنند بر چه اساسی و برای کدام یک از نیاز ها پرورش داده میشود.

دکتر هاشمی افزود: اگر دانشگاهی متحول شد جامعه را بهره مند می کند پس باید دانشگاهها سرعت تحولات و تغییرات را درک کرده و  با ایجاد چشم انداز پیشگام جامعه به سوی رفاه و پیشرفت بشری باشند.
وی مسائلی همچون خشک شدن دریاچه ارومیه، مسائل زیست محیطی، بین‌المللی، اقتصاد و مشکلات و آسیب های اجتماعی امروز را از جمله مسائل اصلی و جدی کشور دانسته و گفت دانشگاهها برای حل این مشکلات وارد عرصه شده، به رفع چالش های ملی بپردازند و  فلسفه وجود دانشگاهها، غیر از این چیز دیگری نمی تواند باشد.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به تنوع اقوام و مذاهب مختلف در استان آذربایجان غربی اظهار داشت: این استان همواره پیشرو در رابطه با مغرب زمین بوده و مردمش اعم از ترک و کرد و آشوری و ارمنی با یک وحدت و همدلی در کنار یکدیگر زیسته اند و در مشکلات و ناامنی ها خود را متعهد بر حفظ کیان و هویت ملی و نظام جمهوری اسلامی ایران دانسته اند که نمونه های زیبای آن تلاشها و مجاهدت ها را در دوران دفاع مقدس دیده ایم.
دکتر هاشمی دانشگاهها را با توجه به تنوع دیدگاهی، فرهنگی و مذهبی مختلف دانشجویان نمونه ای از همبستگی ملی و هویت تاریخی و دینی مشترک عنوان نمود و نقش دانشگاهها در ایجاد تعامل مثبت و دوستی بیشتر بین این افراد را تعیین کننده خواند.
وی همچنین با اشاره به فرمایشات رهبری گفت: مقام معظم رهبری در طی نامه ای که به آقای عبدالحمید از بزرگان اهل سنت نوشته اند مرقوم فرموده اند: هر گونه تبعیض دینی و قومی نارواست و این رویکرد اصیل مبتنی بر فرهنگ شیعی و دیدگاهی ثابت است که در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

در ادامه دکتر رحیم حب نقی رییس دانشگاه ارومیه گفت: سعی ما در دانشگاه طی این سالها، باز کردن فضای فرهنگی، ایجاد روابط انسانی و همدلی بیشتر در میان آحاد دانشگاهی و بهبود وضعیت پژوهش بوده است.
رییس دانشگاه افزود: طرح های عمرانی نیمه تمام کلانی با 42 درصد پیشرفت فیزیکی از دوره ریاست گذشته دانشگاه، برجا مانده بوده که با هزینه کرد بیش از 520 میلیارد ریال که 400 میلیارد آن از محل عواید و درآمدهای اختصاصی دانشگاه تامین شده بود امروز به مرحله افتتاح رسانده ایم.
وی از آغاز برنامه راهبردی دانشگاه ارومیه (مصوب هیأت امناء) از سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: ایجاد فرهنگ وحدت ملی و نشاط، کارآفرین تربیت شدن 25 درصد دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه، ایجاد و همکاری در راه اندازی ده شرکت دانش بنیان و فروش 30 دانش فنی و ایجاد قطب دانشگاهی در زمینه آب در پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه از موارد مهم این برنامه است که اجرایی نمودن آنها شروع شده است.

روسا و مدیران دانشگاه های عالی استان آذربایجان غربی در ادامه نشست با دکتر سید ضیاء هاشمی که در دانشگاه ارومیه ترتیب یافت به بیان برنامه ها و مشکلات مراکز تحت مدیریت خود پرداختند.
کاهش ساعت کاری بانوان شاغل، تعداد زیاد کارکنان قراردادی مستخدم در دانشگاهها، کم بودن بودجه پژوهشی، ایجاد تجهیزات بیشتر برای رشته های عملیاتی دانشگاهها، تسهیل روند ایجاد دانشگاههای بین المللی در شهرهای مرزی استان و ... از موارد مطرح شده توسط روسای دانشگاهها بود.


پس از پایان این نشست دانشکده های اقتصاد و مدیریت، برق و کامپیوتر و تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه ارومیه با متراژ مجموعاً بیش از  8800 مترمربع توسط سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح گردید.

همچنین گفتنی است: سرپرست وزارت علوم قبل از حضور در نشست، بر سر مزار شهدای گمنام حضور یافته و با اهدای گل و نثار فاتحه یاد این عزیزان را گرامی داشتند.

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:1736  این هفته:16225  این ماه:81873  امسال:1039105