آخرین اخبار

دکتر مهدی ایمانی، عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه ارومیه که از بدو استخدام مهندسی پروتئین و آنزیم را در دانشکده و پژوهشکده زیست فناوری راه اندازی کرده­ است پژوهش­های خود را بر روی آنزیم اورات اکسیداز به کمک روش­های جهش ­زایی و تکامل هدفدار انجام می­دهد. اخیراً، وی با حمایت­های معاونت پژوهش و فن­آوری دانشگاه ارومیه، تولید و بهبود آنزیم پراکسیژناز قارچ کتومیوم گلوبوزوم را به کمک روش تکامل هدفدار در تیم تحقیقاتی دکتر میگل آلکالده در مرکز تحقیقات بیوکاتالیز دانشگاه اتونومیا مادرید انجام داده ­است.

در فناوری تکامل هدفدار، به کمک روش­های بیوشیمیایی، بیولوژی مولکولی و بیوتکنولوژی از فرایند تکامل در طبیعت به منظور خلق آنزیم­های جدید با راندمان مطلوب و مورد نظر در آزمایشگاه استفاده می­ شود. این فناوری در اوایل انقلاب خود می باشد و بشریت از کاربردهای آن در زمینه های مختلف از سوخت های زیستی تا ساخت داروهای جدید  بهره ­مند خواهد شد.

 

لازم به توضیح است دکتر آلکالده فارغ ­التحصیل تیم تحقیقاتی دکتر فرانسیس آرنولد در مرکز تحقیقات فناوری کالیفرنیا (Caltech) می­ باشد که امسال ( 2018) برنده جایزه نوبل شیمی گردید. آزمایشگاه بیوشیمی دانشکده دامپزشکی در حال حاضر آزمایشگاه همکار با گروه تحقیقاتی دکتر آلکالده است.

دانشگاه ارومیه اولین دانشگاه در ایران و منطقه است که صاحب این فناوری هست. این موفقیت را به تمام دانشگاهیان دانشگاه ارومیه تبریک عرض می­ نماییم.

 

تصویر خبر: 

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:2874  این هفته:36623  این ماه:114824  امسال:1181916