آخرین اخبار

داروی ضد سرطان بوسولفان که اخیراً توسط وزارت بهداشت اعلام شد در کشور کمیاب و محدود شده، توسط دکتر نادر نوروزی پسیان عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه با درجه خلوص خیلی زیاد و  با یک روش ساده بدون نیاز به تکنیک های جداسازی ساخته شد.

این دارو که با نام تجاری مایلران و بوسولفکس شناخته می شود در انحصار کشور آمریکا و فرانسه بوده و یکی از داروهای گران قیمت ضد سرطان است که توسط دکتر نوروزی بومی سازی شده و می تواند به تولید انبوه برسد.

دکتر نوروزی در این خصوص گفت: وزارت بهداشت از مراکز دانشگاهی و برجسته علمی درخواست تولید 160 قلم داروی حیاتی را نموده بود که داروی بوسولفان یکی از آنها بود و با کمک خداوند و پس از ماهها تلاش این دارو که جهت درمان لوسمی ملونید مزمن استفاده می شود یا موفقیت کامل تولید شد.

وی ضمن تشکر از حمایت های رییس دانشکده شیمی از نتایج پژوهشی اساتید بویژه نتایج مربوط به این دارو گفت: از مسئولین محترم وزارت بهداشت تقاضای عاجزانه دارم جهت بومی سازی و تولید انبوه این داروی کمیاب و کمک به سلامت جامعه حمایت های لازم را بکنند.

دکتر نوروزی تصریح نمود: قیمت این دارو در سال پیش، 6 میلیون ریال توسط سازمان تامین اجتماعی عنوان شده بود که با بومی سازی آن، این قیمت به یک چهارم قیمت فعلی کاهش می یابد و در انحصار چند کشور خاص نیست که در روزهای تحریم نگران آن باشیم.