آخرین اخبار

کتاب « معاد شناسی فلسفی ( ابن سینا و ملاصدرا) » با گردآوری و تدوین دکتر دلبر شجاع آباجلو ، عضو هیأت علمی گروه معارف اسلامی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و توسط انتشارات دانشگاه ارومیه منتشر شد.

این کتاب در چهار فصل به معرفی معاد شناسی در تاریخ بشر، فرآیند تکوین انسان، برهان انسان معلق در فضا، برزخ نزد ابن سینا، مادی بودن خیال، طبیعت در نظام فکری ملاصدرا، تحلیل نتایج اصول صدرایی، دلایل همراهی نفس با بدن برزخی و ... می پردازد.

مولف در بخشی از کتاب می گوید: ابن سینا وارث افکار، آثار، تالیفات گذشتگان و اسلاف خود از فلاسفه یونانی تا حکمای اسلامی بوده و مانند آنان به تحقیق و تفکر در علم نفس پرداخته است ولی نکته ای که اشاره به آن ضروری است این است که هیچ یک، از حکما و فلاسفه یونانی و اسلامی به اندازه ی ابن سینا در مسئله ی نفس، غور و بحث و دقت نظر نشان نداده و در حل معضلات و مشکلات مربوط به آن تا به این اندازه اهتمام ننموده است. بی تردید او امام فلاسفه اسلامی در مباحث نفس است.

گفتنی است؛ این کتاب توسط انتشارات دانشگاه منتشر گردیده است و علاقه مندان می توانند جهت خرید کتاب به کتابخانه مرکزی دانشگاه ارومیه – واحد انتشارات – همکار محترم آقای پاشازاده مراجعه نمایند.

همچنین تمامی کتابهای اعضای هیات علمی دانشگاه که توسط انتشارات دانشگاه ارومیه چاپ و منتشر شده در آدرس ذیل قابل مشاهده است.

 http://cl.urmia.ac.ir/