آخرین اخبار

آزاد اندیشی راهکاری در جهت تمدن سازى اسلامى و رشد علم و تولید فناورى و فرهنگ

اگر بخواهیم در زمینه گسترش و توسعه واقعىِ فرهنگ و اندیشه و علم حقیقتاً کار کنیم، احتیاج داریم به اینکه از مواهب خدادادى و در درجه اوّل آزاداندیشى استفاده کنیم (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضاى انجمن اهل قلم، 7 بهمن 1381).

فکر کنید، بگویید، بنویسید، در مجامعِ خودتان منعکس کنید، آن کرسى‌هاى آزاداندیشى را که من 100 بار ‌ـ‌با کم و زیادش‌ـ تأکید کرده‌ام راه بیندازید و این‌ها را هى آنجا بگویید. این می‌شود یک فضا. وقتى یک فضاى گفتمانى به وجود آمد، همه در آن فضا فکر می‌کنند، همه در آن فضا جهت‌گیرى پیدا می‌کنند، همه در آن فضا کار می‌کنند. آزاداندیشى در جامعه‌ى ما یک شعار مظلوم است. تا گفته مى‌شود آزاداندیشى، عده‌اى فورى خیال مى‌کنند که بناست همه‌‌ی بنیان‌هاى اصیل در هم شکسته شود و آن‌ها چون به آن بنیان‌ها دلبسته‌اند، مى‌ترسند. عده‌اى دیگر هم تلقى مى‌کنند که با آزاداندیشى باید این بنیان‌ها شکسته شود. هر 2 گروه به آزاداندیشى ‌ـ‌که شرطِ لازم براى رشد فرهنگ و علم است‌ـ ظلم مى‌کنند (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعى از نخبگان و برگزیدگان علمى، 13 مهر 1390).

 در عمل به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق کیفی کرسیهای آزاداندیشی، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، معاونت فرهنگی و اجتماعی در نظر دارد سلسه جلسات کرسی های آزاد اندیشی را برگزار نماید. جلسه اول چهارشنبه 26 دیماه با عنوان "تقابل راهبردی جمهوری اسلامی ایران با آمریکا در تحولات غرب آسیا" از ساعت 10 تا 12 در سالن اجتماعات طبقه اول پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه واقع در پردیس شهر برگزار نماید.

کارگاه مذکور به شیوه گفتگوی متقابل و همراه با پرسش و پاسخ خواهد بود لذا متقاضیان در دو گروه فعال و ناظر می توانند برای شرکت در این سلسله کرسیها ثبت نام نمایند.

گروه فعال: گروه مشارکت کننده در اظهارنظر و بحث و گفتگو

گروه ناظر: گروه استماع کننده مباحث بدون اظهارنظر

 علاقمندان جهت ثبت نام می توانند با ارسال مشخصات (نام و نام خانوادگی، دانشکده مربوطه،گروه موردنظر) به سامانه پیامکی معاونت فرهنگی و اجتماعی به شماره  210000032778270 و یا با مراجعه به لینک

http://mehr.urmia.ac.ir/entity/150/program/674

در سامانه فرهنگی و اجتماعی نسبت به ثبت نام تا مورخ 97/10/25 اقدام نمایند. شایان ذکر است جهت ثبت نام از طریق سامانه ابتدا بایستی ورود نمائید (ورود اساتید با شناسه و گذرواژه کدملی برای بار اول بوده و پس از ورود اول خواهشمندیم نسبت به تغییر رمز اقدام نمایند)، ضمناً علاقمندان به شرکت جهت هر گونه هماهنگی می توانند با داخلی 2733 (خانم اسماعیلی) تماس حاصل نمایند.

 برای شرکت کنندگان گواهی فرهنگی و اجتماعی صادر خواهد شد و امتیاز گروه فعال دو برابر گروه ناظر خواهد بود.

 معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه