آخرین اخبار

دکتر سمانه تربتی مدیر اجرائی موزه های دانشگاه از اهدای گونه عنکبوت Paradosa mirzakhaniae  به موزه تاریخ طبیعی دانشگاه ارومیه خبر داد.

دکتر تربتی در این باره گفت: این گونه عنکبوت برای اولین بار در قالب رساله دکتری خانم دکتر سپیده شفایی از منطقه شمال ایران شناسایی و معرفی گردیده و با توجه به مقارن بودن این یافته با درگذشت مریم میرزاخانی (ریاضیدان برجسته ایرانی) به افتخار ایشان به نام P. mirzakhaniae  نامگذاری شده است.

وی افزود: نتایج این یافته در مجله Zootaxa در سال 2018 به چاپ رسیده است. گونه P. pontica  گونه عنکبوت دیگری است که توسط خانم دکتر شفایی به موزه اهدا گردید. ایشان در حال حاضر به عنوان مدرس با گروه زیست شناسی دانشکده علوم همکاری دارند.

مدیر اجرایی موزه­ های دانشگاه  ضمن تشکر از همکاری ارزشمند دکتر شفایی، گفت : امیدوارم  همکاران دانشگاهی در توسعه بخش­های مختلف موزه­ های دانشگاه در آینده مشارکت بیشتری انجام دهند.  

دکتر سپیده شفایی کاشف این عنکبوت با اشاره به این نکته که  محل نمونه برداری این عنکبوت استان های گلستان و مازندران بود، اظهار کرد: این عنکبوت جزو خانواده عنکبوت های گرگی بوده و  نوع آرایش چشم ها و نجوه قرارگیری پاها و فاصله بدن آن از سطح زمین از ویژگی های خاص و منحصر به فرد این عنکبوت است.  

Paradosa mirzakhaniae: male (a and b); female (c and d).

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:391  این هفته:38886  این ماه:185833  امسال:1536289