آخرین اخبار

مقاله دکتر ماهرخ غنی شایسته عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه ارومیه و شادی سرتیپی و دکتر هاشم کلب خانی به عنوان یکی از مقالات برتر نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات ( IST 2018) انتخاب شد.

این مقاله با موضوع تشخیص بیماری اتیسم با استفاده از مدلی ریاضی و با عنوان

 Diagnosing of Autism Spectrum Disorder based on GARCH Variance Series for rs-fMRI data

در این سمپوزیوم ارائه شده بود.

اختلال طیفی اوتیسم (ASD) یک اختلال رشدی است که در ارتباطات و رفتار فرد تاثیر می­گذارد. اگرچه اوتیسم در هر سنی می­تواند تشخیص داده شود، ولی نشانه­های آن در دو سال اول زندگی ظاهر می­شوند. از آنجایی که اوتیسم به شدت در رفتار و ارتباط فرد با محیط افراد تاثیر می­گذارد، تشخیص به موقع آن می­تواند تاثیر به سزایی در روند درمان آن داشته باشد.

داده های fMRI، که با اندازه­گیری سطح اکسیژن خون به دست می­آیند، اطلاعات بسیار با ارزشی از عملکرد نواحی مختلف مغز در اختیار قرار می­دهند. در این پژوهش، سری­های زمانی داده fMRI با استفاده از روش زمان - فرکانس به زیرباندهای مختلف تجزیه شده و سپس تغییرات آن­ها در زمان­های مختلف اندازه­گیری شده و مدل­سازی ریاضی شدند.

 نتایج به دست آمده نشان داد که مدل­های افراد سالم و افراد مبتلا به اوتیسم از هم متفاوت هستند، لذا می­توان از آنها برای تشخیص افراد مبتلا به اوتیسم استفاده کرد.

نتایج این پژوهش در کنفرانس معتبر International Symposium of Telecommunication (IST)، که آذر ماه در مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد، در قالب مقاله ارائه شد و در فهرست مقالات برگزیده کنفرانس قرار گرفت.

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:8185  این هفته:60606  این ماه:205695  امسال:1633348