آخرین اخبار

 اخیرا آذربایجان غربی با مهمان‌های ناخوانده‌ای رو به رو شده؛ مهمان‌های زیبایی که سال‌ها بود که کمتر دیده می شدند، پروانه‌هایی که به گفته متخصصان دمای مناسب و افزایش سطح بارندگی‌های اخیر علت گسترش بیشتر آن‌ها بوده است.

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه  با اشاره به این موضوع گفت: افزایش بارش‌ها در چند ماه اخیر و زمستان معتدل سال گذشته باعث افزایش جمعیت پروانه‌ ها شده است. 

دکتر سیدعلی صفوی در این مورد اضافه کرد: با توجه به اینکه محل رشد و تغذیه این پروانه‌ها گیاهان مرتعی بوده و این گیاهان  در اثر افزایش بارندگی در حاشیه مزرعه‌ها و جاده‌ها رشد می‌کنند، به همین دلیل نیز بستر مناسبی جهت تغذیه، رشد جمعیتی و تولیدمثل بیشتر پروانه‌ها ایجاد شده است. 

وی افزود: با توجه به اینکه در اثر بهبود تغذیه این پروانه‌ها، قدرت پرواز و انتشار آن‌ها نیز افزایش یافته است به همین جهت در اکثر نقاط بیشتر  به چشم دیده می‌شوند. 

این استاد حشره شناسی با اشاره به این نکته که با افزایش دمای هوا تعداد این پروانه‌ها کاهش پیدا می‌کند، گفت: این پروانه‌ها هیچ ضرری برای کشاورزی، محیط زیست و انسان‌ها ندارد و از این بابت جای نگرانی نیست.

دکتر صفوی بیان کرد: این پروانه ها بیشتر از گونه Vanessa Cardui  از خانواده  Nymphalidae هستند که زیبایی خاصی نیز دارند.

دکتر سیدعلی صفوی، عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:7819  این هفته:60240  این ماه:205329  امسال:1632982