آخرین اخبار

دکتر سعید شعبانلو، دکترای روانشناسی و از اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای  که در کرسی آزاداندیشی در حضور جمعی اساتید دانشگاه ارومیه  با اشاره به این نکته که افزایش آستانه تحمّل مهمترین گام در جهت حل تعارضات زناشویی است ، گفت: تعارضها رفع نمی شوند بلکه باید مدیریت شوند تا تبدیل به بحران نشوند.

وی در ادامه به ۷ علّت برای تشدید تعارضات اشاره نموده و گفت: علل فرهنگی-مذهبی-زیستی-تفرّج گرایی-عدم رسیدن زوجین به بلوغ اجتماعی - منزوی بودن - سبک زندگی سنتی یا مدرن از علل تشدیدکننده تعارضات است که مهرورزی مهمترین فاکتور در روابط زوجین و کمک در حل یا مدیریت تعارضات خواهد بود.

دکتر شعبانلو ضمن بیان اینکه طبق آمار اعلامی میانگین حضور هر ایرانی در فضای مجازی طی یک شبانه روز حدود ۱۶۹ دقیقه است در حالیکه میانگین ارتباطات کلامی زوجین ۱۴ دقیقه است، اظهار داشت: عدم نتیجه گیری سریع برای مشکلات، مهارت ابراز محبت و توجه به علایق، نیازها و خواسته های همسر از نکات مهم در حل تعارضات است. 

دکتر شعبانها به سبکهای رفع تعارض نیز اشاره و اذعان داشت: اجتناب، ترغیبی، نزاع، بلاتکلیفی، مصالحه و همکاری، شش سبک رفع تعارض است که اکثرا" به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند.

این کرسی با بحث و تبادل نظر حاضرین در این جلسه تداوم یافت و اساتید شرکت کننده دیدنِ درست همسر، تبادل صحیح عاطفی، انتخاب مشاوری امین برای راهنمایی، رواج انجماد عاطفی در خانواده ها، اولویت دادن والدین به فرزندان به جای همدیگر، رواج سازش اجباری را از مباحث مهم مبتلابه خانواده ها و قابل طرح برشمرده و به تبادل نظر پرداختند.

اساتید حاضر در کرسی همچنین به وظیفه خطیر پدر و مادری اشاره و کسب مهارت برای انجام صحیح این وظایف را مهم برشمردند.

همچنین حاضرین به تداوم کرسیها با این موضوع تاکید نمودند.

گفتنی است کرسی آزاد اندیشی با موضوع خانواده سالم و تعارضات زناشویی به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی و به مناسبت هفته عفاف و حجاب در دانشگاه برگزار می شود که جلسه اول ویژه اساتید برگزار شد و جلسه دوم در هفته آتی ویژه کارکنان برگزار خواهد شد.

 

_____________________________________________________________________________________

    • آمار بازدید:  امروز:6592  این هفته:58845  این ماه:204210  امسال:1628312