آخرین اخبار

طی قرارداد پژوهشی ما بین دانشگاه ارومیه و مدیریت پسماند شهرداری ،  نقشه سایت دفن زباله شهرستان ارومیه با پهپاد نقشه برداری "ای بی پلاس" دانشگاه ارومیه تهیه شد .

در طی یک ساعت و 15 دقیقه 296 هکتار این سایت با مقیاس 1/500 نقشه برداری گردید که با نقشه برداری زمینی حداقل 3 ماه به طول می کشید.

این نقشه برداری بدون نیاز به ورود در محیط آلوده دپوی زباله ها و با طراحی پرواز از خارج منطقه تصویر برداری انجام گردید و کل برداشت و پردازش های فتوگرامتری در طی دو هفته انجام شد.

 خطای نقشه برداری استاندارد با این مقیاس حدود 25 سانتی متر است که با کنترل زمینی تیم ارزیاب این نقشه با خطای خیلی کم 7 سانتی متر نهایی و 10 ایستگاه استاتیک GPS برای ایجاد بنچمارک طراحی سیویل ارائه شد.

هزینه این نقشه برداری با پهپاد حدود 1/3 نقشه برداری زمینی بوده و علاوه بر نقشه های توپوگرافی (خطوط تراز ) خروجی های سه بعدی ، نقشه RGB ، ابر نقاط با 75 میلیون نقطه ، نقشه پیوسته DSM و ... حاصل این نقشه برداری بود. 

در جلسه دفاعیه طرح ، مهندس  احد یوسفی سرپرست مدیریت پسماند شهرداری ارومیه، ضمن قدردانی از نتایج طرح و زحمات واحد فن آوری اطلاعات مکانی پژوهشکده دریاچه ارومبه با مدیریت دکتر بهزاد حصاری ،  بر ادامه همکاری ها  با دانشگاه ارومیه تاکید کرد.

واحد GIT پژوهشکده آماده ارائه خدمات به امور نقشه برداری و سنجش از راه دور با  پهپاد،  کلیه دستگاهها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی  است.