آخرین اخبار

گزارش رییس دانشگاه ارومیه در پایان سال ۱۳۹۸ خورشیدی و شروع سال نو

 یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر الیل والنهار یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال

 اساتید گرانقدر

کارکنان بزرگوار

دانشجویان عزیز

 سال ۱۳۹۸ با تمام تلخی ها و شیرینی هایش به پایان خود نزدیک می شود و اینک بار دیگر رستاخیز طبیعت و بهار سبزه و شکوفه، عطر زندگی و سرزندگی را به مشام همگان می رساند.

  خداوند را برای تمام نعمت ها و الطاف بیکرانش سپاس می گزاریم. همو که بعد از مدت ها کم آبی از ابتدای سال، در های رحمت خود را به سرزمین ما گشوده، رودخانه ها و تالاب ها و دریاچه های ما را پر از آب ساخت. اگرچه که بر اثر کارهای کرده و نکرده مان دچار مشکلات شدیم.

 - دانشگاه ارومیه در سال گذشته با همت کارکنان و دانشجویان و اساتیدش توانست توفیقات قابل توجهی را در حوزه دانش و فناوری کسب کند که به بخشی از آن ها اشاره می رود:

 -  در پایگاه های معتبر دنیا رتبه های خوبی (از ۶۰۰ تا ۸۰۰ و ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ جهان ) در حوزه های بیولوژی تا فنی و مهندسی را کسب کرد. 

- برای اولین بار در پایگاه تایمز نام دانشگاه ارومیه در فهرست دانشگاه های "عصر طلایی" قرار گرفت.

- چندین قرارداد مهم با صنعت و نهادهای دولتی و بخش خصوصی امضا نمود. 

- مجلات منتشر شده دانشگاه به همت سردبیران توانستند رتبه های با ارزشی کسب کنند.

- بزرگترین نیروگاه خورشیدی در بین تمام دانشگاه ها افتتاح گردید.

- تعداد ۲ نفر از اساتید در فهرست ۱% پژوهشگران برتر دنیا قرار گرفته و تعداد زیادی از اساتید بعنوان داور برجسته بین المللی انتخاب شدند.

 - اساتید ارزشمند و دانشجویان پرتلاش دانشگاه با تولید محصولات با فناوری فناوری بالا از قبیل Tab changer الکترونیکی بجای مکانیکی  - ماده سوپر جاذب - عدسی پراشی - پنل های ضد بالستیک انعطاف پذیر - روغن صنعتی تمام سنتز poly-l-ester - ابرخازن جامد انعطاف پذیر - توربین بادی عمود محور - آنزیم های نوترکیب و پرکاربرد Tag DNA Polymerase و Pfu - داروی ضد سرطان بوسولفان - ابداع روش ایمنوتراپی سرطان توان بالای علمی خود را در معرض جامعه علمی قرار دادند.

 - کشت هیدروپونیک و آیروپونیک گیاه استراتژیک زعفران عملیاتی شد.

- مرکز آپای دانشگاه ارومیه مقام اول را در میان مراکز آپای کشور کسب نمود.

 

* فعالیت های بین المللی که در سال های اخیر پیشرفت کرده است، با شتاب بیشتری ادامه پیدا کرد:

-  برای اولین بار دانشگاه ارومیه با عقد قرارداد با کشوری خارجی(قزاقستان) و یک کمپانی، دانش فنی عمل آوری آرتمیا را در معرض فروش قرار داد. نمایندگان دو کمپانی روسیه ای نیز با ملاحظه توانایی دانشگاه به ارومیه مسافرت کرده و خواستار عقد قرارداد مشابه شدند.

- دانشجویان خارجی با افزایش اعتبار بین المللی دانشگاه، تمایل بیشتری به ادامه تحصیل پیدا کرده، برای اولین بار بیش از ۲۰۰ نفر دانشجوی خارجی در کلاس های درس حضور پیدا کردند.

 - طرح های مشترک استارت آپی و کسب و کارهای نوین اینترنتی با همکاری تنگاتنگ با پارک علم و فناوری صورت گرفت.

- در سال گذشته با وجود تحریم و کمبود منابع مالی چندین پروژه کوچک و متوسط افتتاح گردیدند.

- برای نشاط دانشجویان برنامه های بسیار متنوعی از توسعه فضاهای ورزشی، مسابقات ورزشی، علمی، طبیعت گردی، حمایت و گسترش انجمن های علمی دانشجویی تا مناظرات و تریبون های دانشجویی و گفت و شنود با مدیران و....... ترتیب داده شد.

 - با لطف خداوندی و با وجود تنگناهای مالی در سال گذشته با انجام برنامه ریزی مالی خوب، صرفه جویی و چند اقدام ریاضتی هم مطالبات معوقه همکاران پرداخت گردید و هم اقدام به افزایش حقوق همکاران در انتهای سال گردید.

 - ویروس کرونا بعنوان یک بلا تمام دنیا و ما را درگیر کرد. دانشگاه نیز با موقعیت شناسی و برای سلامتی دانشجویان، سریعا اقدام به تغییر زمان پایان ترم و تعطیلی کلاس ها نمود. اگرچه در این تعجیل مورد انتقاد بعضی مسئولین قرار گرفت.

- با راه اندازی سامانه آموزش مجازی اینک به استقبال سال جدید می رویم. استادان بزرگوار با تهیه مواد درسی دیجیتال آماده برگزاری کلاس ها بصورت مجازی شده اند.

 اینجانب بعنوان رییس دانشگاه ارومیه در انتهای سال ۹۸ و ابتدای سال نو از تلاش ها و زحمات تمام کارگران زحمتکش، کارکنان پرتلاش و اساتید ارزشمند و دانشجویان عزیز که موجبات این همه موفقیت را فراهم ساخته اند صمیمانه تشکر کرده در سال جدید بهترین ها را برایشان آرزو می کنم.

 اینک در این لحظات عزیز و در آستانه حلول سال جدید با تضرع از درگاه خداوند بزرگ می خواهیم که بحق شایسته ترین بندگانش و بحق شهید ۲۵ رجب(اول فروردین) که باب الحوائج است هرچه سریعتر شر این بیماری (کرونا) را از سر ملت ما و تمامی دنیا برداشته، آرامش و آسایش و عافیت و پیشرفت را به ما هدیه دهد.

 

رحیم حب نقی

رییس دانشگاه ارومیه