آخرین اخبار

دکتر حب نقی رییس دانشگاه ارومیه و رییس سومین ستاد کنگره شهدای دانشجوی آذربایجان غربی در آیین افتتاح این کنگره همزمان با هفته دفاع مقدس،  که با حضور مجازی دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،  سردار داداش زاده جانشین فرمانده سپاه شهدای استان و صفری مسئول بسیج دانشجویی استان در محل دانشگاه ارومیه برگزار شد، ‌گفت: پیام و عمل این کنگره باید انتقال پیام و افکار شهدا دانشجو به نسل جدید باشد و فقط بسنده به جلسات نباشد، تا بتوانیم  وظفیه خود را در قبال خون شهدا انجام دهیم.

دکتر حب نقی ادامه داد : ما اعتقاد داریم این کنگره امری فاخر است و باید متفاوت نسبت به سایر کنگره ها باشد. چون شهدای دانشجوی قشر خاصی بودند که در بهترین دوران زندگی خود از تمام تعلقات مادی خود می گذرند و برای یک هدف والا حرکت می کنند، این بسیار ارزشمند است و وظیفه ما را دو چندان می کند.

رییس کنگره شهدای دانشجوی دانشگاه ارومیه بیان کرد: انتقال پیام شهدا وظیفه دانشگاهیان است. ما در دانشگاه ارومیه و دانشگاه های استان چندین استاد و نیروی فکری داریم که می توانند کار انجام دهند. باید از افکار و ابتکارات آنها استفاده کرده و پیام را به دانشجوهای امروز انتقال دهیم . این پتانسیل عظیمی است .

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز که به صورت مجازی در  این آیین حضور داشت، تاکید کرد: یکی ازکارکردهای گرامیداشت شهدای دانشجو، انتقال میراث گرانقدر دفاع مقدس به نسل‌های جدید است.

دکترغلامی با بیان اینکه مجموعه دستاوردهای دفاع مقدس یکی از گنجینه‌های غنی در دسترس ماست و بدون تردید آنچه تاکنون انجام شده، بخش کوچکی از این دریای بیکران است، اظهار داشت: خوشبختانه نسل جدید ما این ظرفیت را دارد که میراث دوران دفاع مقدس را به خوبی پاس بدارد و به نسل‌های بعد هم منتقل کند.
وزیر علوم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر ایشان با فرماندهان دوران دفاع مقدس درخصوص لزوم کشف، ضبط و تولید آثار فاخر ازوقایع، ایثارگری ها و رشادت های دوران دفاع مقدس گفت: اگر نسبت شهدای دانشجوی دوران دفاع مقدس را که حدود چهار هزار نفر بودند با کل دانشجویان آن دوران محاسبه کنیم، به نتیجه قابل توجهی میرسیم که نشان از شور و اشتیاق دانشجویان به همراه سایر اقشار جامعه برای حضور در جبهه های حق علیه باطل بود.
دکتر غلامی افزود: حضور دانشجویان در جبهه های نبرد واقعاً چشمگیر بود و پس از این دوران هم دانشجویان بازگشته از جنگ با کوله باری از تجربیات و دستاوردهای ارزنده به خدمت در مراکز مختلف مشغول شدند.
وزیر علوم افزود: بزرگداشت شهدای دانشجو در اوایل دهه ۷۰ به صورت یادواره‌های شهدای دانشجو در دانشگاه ها انجام می‌شد، اما در اوایل دهه ۹۰ تدابیری اندیشه شد که انسجام و همدلی در این بخش به وجود بیاید و در همین راستا کنگره‌های ملی بزرگداشت شهدای دانشجو تشکیل شد.
وی با تاکید بر اینکه در ثبت و ضبط و تولید آثار فاخر از مجموعه گرانقدر دفاع مقدس باید بیشتر کار شود و در آینده با زحمات جامعه دانشگاهی گنجینه اطلاعات شهدای دانشجو تکمیل می‌شود، گفت: جای خوشحالی است که در میان جوانان جامعه و دانشگاه‌ها افرادی هستند که در اراده و علاقه و تلاش، نمونه‌هایی از جوان‌های دوران دفاع مقدس بوده و هستند.
دکتر غلامی افزود: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا از برنامه راهیان نور محروم شدیم. این برنامه و بازدیدها، دانشجویان را به خوبی با میراث دفاع مقدس، شهدا و یادگاران هشت سال دفاع مقدس آشنا می‌کرد.
وزیر علوم همچنین از روسای دانشگاه‌ها، معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها، بسیج دانشجویی، بسیج اساتید به دلیل اقدامات موثری که برای جمع‌آوری گنجینه اطلاعات دانشجو انجام داده اند، تشکر کرد.

در پایان این مراسم و با حضور وزیر علوم، ابتدا از سامانه گنجینه اطلاعات شهدای دانشجو رونمایی و سپس از خانواده سه تن از شهدای دانشجو و همچنین خادمان شهدای دانشجو تقدیر شد.

جهت مشاهده این سامانه لینک زیر را کلیک کنید.

http://shohadayedaneshjoo.ir