آخرین اخبار

باسمه تعالی

 اساتید گرانقدر

دانشجویان عزیز

کارکنان بزرگوار

 

سال ۱۳۹۹ با تمام تلخی ها و شیرینی هایش به پایان رسیده و اینک بار دیگر سبزه و شکوفه بهاران، عطر زندگی می پراکند.

 خداوند را برای تمام نعمت ها و توفیقاتش سپاس می گزاریم. سال ۱۳۹۹ با وجود شرایط کرونایی، فعالیت آموزشی دانشگاه بدون وقفه بصورت حضوری و مجازی با موفقیت ادامه داشت و اساتید و دانشجویان، تجربه ای کم نظیر و جدیدی از ارائه و دریافت درس پیدا کردند.

 دانشگاه ارومیه همچنان در پایگاه های معتبر دنیا چون لایدن و تایمز رتبه های خود را (از ۶۰۰ تا ۸۰۰ و ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ جهان ) در حوزه های بیولوژی تا فنی و مهندسی حفظ کرده و با ۲۴۳ پله پیشرفت، برای نخستین بار در فهرست پایگاه "وبومتریکس" قرار گرفت. به لطف این پیشرفت علمی هم اکنون دانشگاه ارومیه میزبان نزدیک به ۴۰۰ دانشجوی خارجی بویژه از کشورهای همجوار است. 

پژوهشگران ما با انجام کارهای ارزنده و چاپ مقالات پراستناد، نام ‌دانشگاه ارومیه را بیشتر از سال پیش در بهترین مجلات علمی دنیا درج نمودند. تعداد اساتید یک درصد پر استناد دانشگاه از ۲ نفر سال گذشته به ۵ نفر افزایش پیدا کرد. همه این  توفیقات و ده ها  موفقیت دیگر مرهون تلاش های ارزشمند دانشجویان و اساتید گرانقدر و کارکنان خدوم می باشد و من اینجا از همه آن ها تشکر نموده، زحماتشان را ارج می نهم.

 رهبری معظم در پیام نوروزی خود، پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از آن را شعار سال قرار دادند  و رییس جمهور محترم طی نامه ای برای ماموریت گرا شدن دانشگاه ها تاکید نموده است.

با این شعار و این تاکید، سنگینی مسئولیت دانشگاه و دانشگاهیان در قبال معضلات جامعه و نقشی که می توانند در حل آن ها داشته باشند روز به روز آشکارتر می شود. مدیران دانشگاه در طول سال های گذشته بر این مسئولیت و ارتباط تاکید کرده و برنامه ریزی نموده اند. امید است مدیران  آینده نیز بتوانند با درک این مسئولیت خطیر با برنامه ریزی و هماهنگی، پژوهشهای جامعه محور و ارایه راه حل های دانش بنیان، دین خود را به جامعه و رهبران خود ادا کرده رنج های مردم را التیام بخشند.

 

“بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک، 

 شاخه‌های شسته، باران خورده، پاک 

 برگهای سبز بید، 

 عطر نرگس ، رقص باد، 

 نغمة شوق پرستوهای شاد، 

 خلوت گرم کبوترهای مست ... 

 نرم نرمک می‌رسد اینک بهار 

 خوش به حال چشمه‌ها و دشتها، 

 خوش به حال دانه‌ها و سبزه‌ها، 

 خوش به حال غنچه‌های نیمه باز، 

 خوش به حال روزگار!”

 

اول فروردین ۱۴۰۰ هجری خورشیدی

 رحیم حب نقی

 رییس دانشگاه ارومیه