Public Relations News Website

امروز

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

برگزاری مراسم بزرگداشت روز حافظ در دانشگاه ارومیه

به گزارش روابط عمومی در این جلسه که با حضور اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و دیگر رشته ها بیستم مهر ماه همزمان با روز بزرگداشت حافظ، در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد دکتر محبوب طالعی و دکتر رحیم کوشش از اساتید این رشته به ایراد سخنرانی در مورد حافظ پرداختند.

دکتر کوشش، اشعار حافظ را اوج شکوفایی غزل فارسی دانست و گفت: شعر حافظ، آیینه تمام نمای حیات و فکر و فرهنگ ما ایرانیان است و هیچ کتابی به اندازه دیوان حافظ، توجه ایرانیان را به خود جلب نکرده است.

وی حافظ را از شاعران پایان ناپذیر عنوان نمود و افزود: شعر حافظ چکیده شعر پنج و نیم قرن گذشته او است و در باب هیچ کتابی به اندازه دیوان حافظ بحث نشده است.

در ادامه دکتر محبوب طالعی یکی دیگر از سخنرانان جلسه به ارائه نکته نظرات خود و صاحب نظران دیگر در خصوص حافظ پرداخت.

دکتر طالعی گفت: شعر حافظ آیینه تمام نمای روح، روحیه، عقیده، سلیقه، نگاه و نگرش او به انسان، جهان، طبیعت و ماوراء طبیعت است.

وی از حافظ به عنوان مسلمانی پاک اعتقاد یاد کرد و ادامه داد: حافظ در اصول عقاید، پیرو مکتب کلامی اشعری و در فروع پیرو مذهب فقهی امام شافعی است و در عین حال، آشکارا گرایش به تشیع دارد و دوستدار خاندان عصمت و طهارت است.

دکتر طالعی در ادامه به طنز حافظ پرداخت و تصریح نمود: طنز این شاعر، درباره مقدساتی چون نماز، روزه، زکات حج، مسجد، تسبیح، سجاده و خرقه و خانقاه حاکی از آن است که درد دین دارد و می کوشد در کمال خوشبافی و کرامت نفس و عظمت روح و بدون تلخ زبانی و هجو، ارزشهای تحریف شده دینی را از تحریف و تباهی برهاند.

این استاد زبان و ادبیات اظهار داشت: حافظ زهد را فقط در مناعت نفس و طهارت روح می داند و نه در ریاضت کشی های بیمارگونه و رهبانیت هایی که با ریا و رعونت آمیخته است.

قرائت دکلمه غزلیات حافظ و آواز خوانی غزل " یوسف گمگشته باز آید به کنعان غم مخور" توسط دانشجویان از حواشی این نشست ادبی بود.

همچنین در پایان مراسم دکتر طلوعی آذر رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی از حضور مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی، سخنرانان، و مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی و دانشجویان قدردانی نمود.

چند رسانه ای

رقابت 69956 داوطلب کنکور سراسری 1401 در آذربایجان غربی (+فیلم)

دهمین گردهمایی سالانه روسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به میزبانی دانشگاه ارومیه (+فیلم)

گلهای بهاری زینت بخش دانشگاه ارومیه (گزارش تصویری)

دانشگاه اروميه در رسانه ها

تماس با ما

تماس با ما

آدرس : استان آذربايجان غربي - اروميه

کيلومتر 11 جاده سرو - دانشگاه اروميه

شماره تلفنخانه : 43-32752741-044

کدپستي : 5756151818

صندوق پستي : 165

پست الکترونيکي : publicrelation@urmia.ac.ir