Public Relations News Website

امروز

پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

بیماری های ژنتیکی قابل درمان نیست

دکتر اصولی کارشناس بهداشت و سلامت ایمنی دانشگاه ارومیه (HSE) و مدرس کارگاه "  طرح آگاه سازی و پیشگیری بیماری ها و اختلالات ژنتیکی"  با بیان این مطلب گفت: بیماری های ناشی از اختلالات ژنتیکی قابل درمان نیست و پیشگیری از به دنیا آمدن فرزندان معلول، تنها درمان آن، است.

در این جلسه که با حضور جمع کثیری ازکارکنان زن برگزار شد مدرس کارگاه گفت:  عامل 50 درصد از معلولیت ها نظیر بینایی، شنوایی و عقب ماندگی ذهنی بیماری های ژنتیک است و زنان با سن 35 و بالاتر، زنان کمتر از 15 سال، مردان بالای 50 سال، ازدواجهای خویشاوندی و افراد دارای بیماری های خاص مانند دیابت، تالاسمی، بیماری های عضلانی پیش رونده وکم خونی، مستعد به دنیا آوردن فرزندانی با اختلالات ژنتیکی و بوجود آمدن جامعه ای معلول هستند.

دکتر اصولی ادامه داد: خوشبختانه امروزه مردم درباره سلامت خود حساس تر شده و در برخی استان ها، مشاوره ژنتیک رایج و اجباری گشته اما هنوز در استان ما اجرایی نشده و آگاهی مردم ناچیز و ضروری است.

وی در این کارگاه که به همت امور بانوان حوزه ریاست و روابط عمومی و با همکاری سازمان بهزیستی ترتیب یافت با بیان اینکه، آگاهی بخشی به جامعه در زمینه بیماری ژنتیک باعث جلوگیری از معلولیت در جامعه می شود اظهارکرد: با انجام مشاوره به موقع می توان تا 50 درصد از معلولیت ناشی از عقب ماندگی ذهنی پیشگیری کرد و افراد جامعه باید به صورت زنجیره وار ، همدیگر را از خطرات این بیماری ها و احتمال بدنیا اوردن فرزندان معلول، مطلع کنند.

دکتر اصولی تاکید کرد: بزرگترین آزمایش برای مراجعان به مراکز مشاوره ژنتیک گرفتن راهنمایی از کارشناسان درباره وضعیت سلامتی و بهترین زمان برای مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج است که هنوز پیوندهای عاطفی بین زوجین ایجاد نشده و همچنین قبل از تصمیم به بارداری باید مشاوره صورت پذیرد.

دکتر اصولی نقش ازدواج فامیلی را تاثیرگذار در افزایش جمعیت معلولان عنوان کرد و افزود: زوجینی که اجداد مشترک دارند تا پنج نسل آنان جزو ازدواج فامیلی محسوب می شوند و تولد فرزند معلول در این خانواده ها دور از انتظار نیست.

 

وی با اشاره به حدیثی در خصوص ازدواج فامیلی گفت: از امام صادق (ع) نقل شده است که فرمودند: ' با خویشان نزدیک، ازدواج نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می آید'.

دکتر اصولی، خطرات ازدواج فامیلی را برشمرد و گفت: به دلیل اینکه هر فردی یک سری ژن معیوب دارد اگر دو نفر باهم خویشاوند باشند چون اجداد مشترک دارند ممکن است ژن معیوب، مشترک شود و در نتیجه تولد فرزندان معلول حتمی است.

وی اظهار کرد: افراد و خانواده هایی نیاز به مشاوره ژنتیک دارند که در بین بستگان و فامیل آنان معلولی وجود داشته باشد و یا خود فرزند معلول داشته باشند؛ این افراد، قبل از ازدواج، قبل از بارداری، حین بارداری باید مشاوره ژنتیک انجام دهند.

کارگاه " آگاه سازی خانواده ها درخصوص بیماری ها و اختلالات ژنتیکی" دوم بهمن ماه در دانشکده منابع طبیعی برگزار شد.

لازم به ذکر است مرکز مشاوره ژنتیک یاس تحت نظارت سازمان بهزیستی با شماره تماس 33431025 و 33431080-  044 عصرها جهت خدمات دهی به مردم، آماده انجام امور مربوط به مشاوره است.چند رسانه ای

رقابت 69956 داوطلب کنکور سراسری 1401 در آذربایجان غربی (+فیلم)

دهمین گردهمایی سالانه روسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به میزبانی دانشگاه ارومیه (+فیلم)

گلهای بهاری زینت بخش دانشگاه ارومیه (گزارش تصویری)

دانشگاه اروميه در رسانه ها

تماس با ما

تماس با ما

آدرس : استان آذربايجان غربي - اروميه

کيلومتر 11 جاده سرو - دانشگاه اروميه

شماره تلفنخانه : 43-32752741-044

کدپستي : 5756151818

صندوق پستي : 165

پست الکترونيکي : publicrelation@urmia.ac.ir