Public Relations News Website

امروز

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳
 

دکتر رحیم حب نقی رییس دانشگاه ارومیه در جلسه مشترک اعضای هیات رییسه با مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی دانشگاه و همچنین روسای دانشکده‌های ذیربط ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه نشریات علمی و جایگاه پانزدهم ایران در زمینه تولید علم در جهان،  گفت: نشریات علمی  باعث افزایش اعتبار معنوی و علمی کشور و  دانشگاه  در مجامع بین المللی هستند و جایگاه علمی کشور را ارتقاء می‌دهند و ما هر چه در توان داريم براي حمايت از مجلات علمي دانشگاه انجام ميدهيم

 رییس دانشگاه ارومیه در ادامه با اشاره نشریات علمی دانشگاه ارومیه بیان کرد: نشریات دانشگاه ارومیه نیز در زمان کوتاه راه بلندی را طی کرده اند و در مسیر رشد قرار گرفتند. فعالیت های علمی سختی های خود را دارد و ما از این نشریات حمایت می کنیم تا هر چه سریعتر جایگاه خود را در مجامع بین المللی تثبیت کند که البته برخی از نشریات نیز به این جایگاه رسیده اند که ثمره آن افزایش اعتبار دانشگاه ارومیه در این مجامع است.  

وی افزود: نشریات نباید فقط متکی به فرد باشند و باید از پتانسیل سایر اعضای هیات علمی دانشگاه نیز بهره ببرند.

رییس دانشگاه ارومیه در پایان سخنان خود گفت: از زحمات مدیران مسئول، سردبیران و اعضای هیات تحریریه نشریات که عاشقانه  و پرتلاش فعالیت می کنند تشکر می کنم و ما نیز از زحمات این عزیزان حمایت می کنیم.

دکتر بهرام دلیرنقده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ارومیه نیز در این جلسه ضمن  اشاره به توسعه نشریات در سطح جهان گفت: هم اکنون نشریات علمی در سطح جهان نه تنها از نظر ابعاد علمی، فرهنگی و اجتماعی صاحب نقش هستند بلکه از نظر اقتصادی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دلیر نقده به نقل از آمار منتشر شده از سوی پایگاه استنادی جهان اسلام ادامه داد: حدود 1720  نشریه در ایران منتشر می شود که 30 درصد آن به زبان انگلیسی هستند. از این بین حدود 170 نشریه در اسکوپوس و 125 نشریه در کلاریویت آنالیتیکس (JCR) نمایه شده‌اند و حدود 40 نشریه ایرانی در گزارش‌های استنادی سال 2018 کلاریویت آنالیتیکس نمایه شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در ادامه به ابعاد تجاری و اقتصادی نشریات اشاره نموده و گفت: امروزه انتشار نشریات در جهان تبدیل به یک صنعت شده است و براساس آمار سال 2017 حدود 10 میلیارد دلار گردش مالی نشریات علمی انگلیسی زبان بوده است. به طور متوسط ارزش مالی یک نشریه با چارک Q1 حدود یک میلیون سیصد هزار دلار تخمین زده می‌شود و ارزش تجاری برخی از نشریات Q1 به بیش از پانصد میلیون دلار نیز می‌رسد و این نشان می دهد که انتشار نشریات امروزه تبدیل به یک صنعت درآمدزا و قابل خرید و فروش شده است. میزان بین‌المللی بودن نشریه و تعداد استنادهای دریافتی از مهمترین شاخص‌های ارزش‌گذاری مالی نشریات هستند.

دلیر نقده در مورد نشریات دانشگاه اظهار کرد: هم اکنون دانشگاه ارومیه دارای 5 نشریه علمی است که   نشریه VRF در کلاریویت آنالیتیکس با کیفیت Q3 و اسکوپوس و نشریه IJLTR  در اسکوپوس با کیفیت Q1 نمایه شده اند و هر دو نشریه در پایگاه استنادی علوم اسلام  از کیفیت Q1  برخوردارند. نشریه IJLTR   امسال به عنوان نشریه برگزیده  کشوری نیز انتخاب شد.

همچنین نشریات پژوهش توسعه جنگل (با رتبه "ب" براساس ارزیابی وزرات عتف و Q1 در ISC)، پژوهش‌های میوه‌کاری (با رتبه "ب" براساس ارزیابی وزرات عتف) و تحقیقات خاک (با رتبه "ج" براساس ارزیابی وزرات عتف و Q4 در ISC) نیز دیگر نشریات معتبر علمی دانشگاه ارومیه هستند که مسیر ارتقای جایگاه علمی را در زمان کوتاه با سرعت خوبی طی می کنند و جایگاه بسیار مناسب و ارزشمندی را در بین نشریات علمی کشور به خود اختصاص داده‌اند.

به کارگیری کارشناس مختص نشریات علمی در دانشکده ها، فراهم آوردن امکانات سخت‌افزاری ویژه نشریات علمی، اهمیت ورود بخش خصوصی با صنعت انتشار نشریه‌های علمی، سیاست‌های تشویقی و حمایتی از نشریات علمی، برون سپاری برخی از امور صفحه آرایی و ویراستاری نگارشی نشریات به بخش خصوصی از جمله مباحثی بود که در ادامه جلسه از سوی مسئولان و سردبیران نشریات مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پایان جلسه نیز از دکتر کریم صادقی مدیر مسئول و سردبیر نشریه IJLTR   که امسال به عنوان نشریه برگزیده کشوری انتخاب شده است با اهدای لوح سپاس توسط رییس دانشگاه تجلیل شد.

پربازدیدهای هفته اخیر

چند رسانه ای

با حضور بیش از 1000 دانشجو؛ مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه ارومیه برگزار شد

با حضور بیش از 1500 دانشجو؛ گفت و گوی بی واسطه دانشجویان با سخنگوی دولت سیزدهم در دانشگاه ارومیه برگزار شد

گزارش جامع سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان آذربایجان غربی

رقابت 69956 داوطلب کنکور سراسری 1401 در آذربایجان غربی (+فیلم)

دهمین گردهمایی سالانه روسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به میزبانی دانشگاه ارومیه (+فیلم)

گلهای بهاری زینت بخش دانشگاه ارومیه (گزارش تصویری)

دانشگاه اروميه در رسانه ها

تماس با ما

تماس با ما

آدرس : استان آذربايجان غربي - اروميه

کيلومتر 11 جاده سرو - دانشگاه اروميه

شماره تلفنخانه : 43-32752741-044

کدپستي : 5756151818

صندوق پستي : 165

پست الکترونيکي : publicrelation@urmia.ac.ir