Public Relations News Website

امروز

پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

بنا به گزارش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، رتبه و جایگاه دانشگاه ارومیه بر اساس نظام رتبه‌بندی جهانی گرین‌متریک نسخه 2023 نسبه به سال گذشته دو پله ارتقا یافته و در جایگاه 21 ام کشور قرار گرفت.

طبق این رتبه ­بندی، دانشگاه ارومیه نیز جزو لیست سبزترین‌های جهان جای گرفته و از بین 1183 دانشگاه جهان، موفق به کسب رتبه 784 در جهان و رتبه 21 کشوری شده است. در سال 2022 رتبه دانشگاه در کشور 23 بود.

لازم به توضیح است که موسسه گرین‌متریک یک نظام رتبه بندی بین‌المللی معتبر است که از سال ۲۰۱۰ توسط دانشگاه اندونزی با هدف ترویج و استقرار اهداف زیست محیطی در موسسات آموزش عالی، اقدام به ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های جهان کرده است. محورهای مورد توجه در این نظام رتبه‌بندی شامل ۶ معیار و ۵۱ شاخص است. معیارهای مورد نظر در این رتبه­بندی، امتیاز در هر معیار و رتبه جهانی دانشگاه به شرح زیر است:

معیار زیرساخت (930 امتیاز) رتبه جهانی دانشگاه 468، معیار انرژی و تغییرات اقلیمی (1050 امتیاز) رتبه جهانی  573، معیار پسماند (675 امتیاز) رتبه جهانی 755، معیار آب (460 امتیاز) رتبه جهانی 605، معیار حمل و نقل (975 امتیاز) رتبه جهانی  744 و معیار آموزش و پژوهش (925 امتیاز) رتبه جهانی 861 می‌باشد.

شایان ذکر است که در سال گذشته 45 موسسه یا دانشگاه ایرانی در این سیاهه حائز رتبه بودند در حالی که در رتبه­بندی 2023 تعداد موسسات و دانشگاه­های ایرانی کاهش یافته و تنها ۳۶ دانشگاه /مؤسسه در سیاهه سبزترین‌های جهان جای گرفته‌اند.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی دانشگاه ارومیه با اشاره به رتبه کسب شده و در نظر گرفتن پیشرفت پلکانی در رتبه بندی گرین‌متریک، بیان نمود: این رتبه  گواه مسیر صحیحی است که دانشگاه ارومیه در راستای مدیریت سبز و حفظ محیط زیست در پیش گرفته است و امید می رود با برنامه ریزی های صورت گرفته و تلاش جمعی خانواده بزرگ دانشگاه با سرعت بیشتری در این مسیر حرکت کنیم.

دکتر حسینی با اشاره به اقدامات دانشگاه ارومیه در حوزه مدیریت سبز، گفت: از جمله مهمترین اقدامات انجام گرفته دانشگاه در این حوزه می توان احداث نیروگاه خورشیدی دانشگاه، کاشت درختان مقاوم در برابر کم آبی، نصب کنتور در واحدها برای پایش میزان مصرف گاز و برق، نصب درب اتوماتیک برای محدود کردن اتلاف انرژی در بخش های مختلف، نصب تایمر و سنسورهای کنترل سیستم‌های روشنایی، تحلیل میزان تولید پسماند در دانشگاه، نصب شیشه‌های دو جداره، عایقکاری لوله های آب گرم، مانیتورینگ موتورخانه‌ها و چندین مورد دیگر اشاره کرد.

چند رسانه ای

با حضور بیش از 1000 دانشجو؛ مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه ارومیه برگزار شد

با حضور بیش از 1500 دانشجو؛ گفت و گوی بی واسطه دانشجویان با سخنگوی دولت سیزدهم در دانشگاه ارومیه برگزار شد

گزارش جامع سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان آذربایجان غربی

رقابت 69956 داوطلب کنکور سراسری 1401 در آذربایجان غربی (+فیلم)

دهمین گردهمایی سالانه روسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به میزبانی دانشگاه ارومیه (+فیلم)

گلهای بهاری زینت بخش دانشگاه ارومیه (گزارش تصویری)

دانشگاه اروميه در رسانه ها

تماس با ما

تماس با ما

آدرس : استان آذربايجان غربي - اروميه

کيلومتر 11 جاده سرو - دانشگاه اروميه

شماره تلفنخانه : 43-32752741-044

کدپستي : 5756151818

صندوق پستي : 165

پست الکترونيکي : publicrelation@urmia.ac.ir