Public Relations News Website

امروز

پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی، دکتر رحیم حب نقی رییس دانشگاه ارومیه با اعلام این خبر در گفتگوی ویژه خبری صدا و سیمای استان گفت: این مرکز براساس تفاهم نامه دانشگاه اروميه و استانداری آذربايجان غربی در ارديبهشت سال 93 تشکيل شده و قرار است به عنوان مرکز مديريت دستگاه های لرزه نگاری در حال نصب در استان نيز عمل نمايد و امیدواریم در دهه فجر امسال، شاهد افتتاح آن باشیم.


وی همچنین با تبریک دهه مبارک فجر افزود: امروز ما به این باور و عقیده رسیده ایم که دانشگاه های کشور و اساتید ایرانی به آنچنان تخصصی نائل آمده اند که می توانند دانشجویان دکتری و بالاتر تربیت کنند و این خودباوری در حالی است که استاد دانشگاه ما در گذشته خود را در تربیت دانشجویان ناتوان می دید و گمان می نمود آنان باید برای آموزش تخصصی به خارج از کشور اعزام شوند.


دکتر حب نقی در پاسخ به سوال مجری در خصوص پارک های علم و فناوری دانشگاه ارومیه اظهار داشت: دانشگاه مادر استان دارای یک پارک علم و فناوری و یک مرکز رشد است این مرکز تاکنون بیش از 30 شرکت را در خود جای داده است و شرکت های دیگری نیز در حال انتظار برای استقرار در پارک می باشند که این شرکت ها با حمایت پارک، به تولید انبوه محصولات خود رسیده و در جامعه تولید ثروت می کنند.


وی ادامه داد: دانشگاه ارومیه، پارک علم و فناوری را که در سال های گذشته وابسته به دانشگاه بود و در اینجا جا دارد از بانیان آن چه در دانشگاه و چه در استان تقدیر نمایم مستقل نمود و در این راستا طی یک تفاهم نامه ، زمینی به وسعت 17 هکتار در اختیار پارک قرار داده است و امیدواریم این حرکت، زمینه پیشرفت علمی و فناوری استان را هر چه بیشتر فراهم نماید.


دکتر حب نقی با تاکید بر ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه گفت: دانشگاه ارتباط با صنعت را در راستای پیشرفت علمی و فناوری کشور همواره مورد تاکید داشته و در اینجا به عنوان خدمتگزار کوچک مردم از تمامی اساتید دانشگاهی درخواست می کنیم با حفظ اصول و قوانین وارد حیطه عملیاتی شده و با ایجاد شرکت های دانش بنیان، در رفع مشکلات جامعه با استفاده از تکنولوژی روز و تخصص خود اقدام نمایند.


وی به گسترش علم نافع اشاره کرد و افزود: علمی که نافع نباشد و موانع توسعه جامعه را رفع ننماید علم واقعی نیست.


رییس دانشگاه ارومیه همچنین در خصوص بحران دریاچه ارومیه گفت: دانشگاه دارای پژوهشکده آرتمیا و آبزیان بود که آن را ارتقاء داده و به پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه تبدیل نمودیم تا اساتید ضمن ارائه دروس تخصصی  با فراغ بال و خاطر به مسئله دریاچه ارومیه بپردازند و اگر دریاچه ارومیه انشاءالله احیاء شود و یا احیاء نگردد؛ اساتید ما با تخصص و توانی که دارند می توانند از هر دو وضعیت به شکل مطلوب برای رشد و اشتغالزایی در کشور استفاده نمایند و مبنای همه ی اینها، علم، است.


دکتر حب نقی مدرک گرایی را آفت جامعه علمی کشور دانست و تصریح نمود: مسئولین کشور در پاسخگویی به نیازهای اجتماعی در خصوص جذب دانشجو و به بیان روشن تر ، توسعه کمی دانشگاه ها موفق عمل نموده اند اما آیا در زمینه توسعه کیفی هم موفق بوده ایم متاسفانه جامعه دچار فرهنگ مدرک گرایی شده و همگان سعی می کنند دارای مدرک تحصیلات دانشگاهی شوند اما عالم و کاردان کم داریم.


وی در خصوص کیفی نمودن توسعه علمی گفت: برای کیفیت هر چه بیشتر سطح علمی جامعه دو مسئله استاد و امکانات و تجهیزات مطرح است که دانشگاه ارومیه ضمن اقدام به جذب اساتید برجسته، متعهد است که بودجه قابل توجهی را نیز به تجهیز آزمایشگاه های مستقر در دانشکده ها و پژهشکده ها و مراکز تحقیقاتی اختصاص دهد.


رییس دانشگاه ارومیه در پایان سخنان خود از ایجاد قطب پتروشیمی در استان خبر داد و افزود: در آینده نزدیک ، استان آذربایجان غربی، قطب پتروشیمی کشور خواهد شد و دانشگاه ارومیه در تلاش است با ایجاد و تقویت رشته های مرتبط با نفت و پرورش نیروی انسانی داخل استان، از متخصصین بومی و آموزش دیده ی دانشگاهی داخل استان استفاده نماید.


دانشگاه ارومیه با دارا بودن 17 دانشکده و مرکز آموزشی، 12 پژوهشکده و مراکز تحقیقاتی و با وجود 16000 نفر دانشجو و قریب به 500 نفر عضو هیأت علمی با 272 رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به فعالیت علمی خود ادامه می دهد.

چند رسانه ای

با حضور بیش از 1500 دانشجو؛ گفت و گوی بی واسطه دانشجویان با سخنگوی دولت سیزدهم در دانشگاه ارومیه برگزار شد

گزارش جامع سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان آذربایجان غربی

رقابت 69956 داوطلب کنکور سراسری 1401 در آذربایجان غربی (+فیلم)

دهمین گردهمایی سالانه روسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به میزبانی دانشگاه ارومیه (+فیلم)

گلهای بهاری زینت بخش دانشگاه ارومیه (گزارش تصویری)

دانشگاه اروميه در رسانه ها

تماس با ما

تماس با ما

آدرس : استان آذربايجان غربي - اروميه

کيلومتر 11 جاده سرو - دانشگاه اروميه

شماره تلفنخانه : 43-32752741-044

کدپستي : 5756151818

صندوق پستي : 165

پست الکترونيکي : publicrelation@urmia.ac.ir